2 Kasım 2013 Cumartesi

M.KEMAL İNGİLİZ İDARESİ TEKLİFİ

M.KEMAL İNGİLİZ  İNGİLİZ İDARESİ TEKLİFİ 

(Türk Tarih Kurumu'nun çevirtip bastığı bir kitaptan alındı bu sözler.)

14 Kasım 1918 günü, bir gün önce İstanbul’a gelip Pera Palas’ta ikamete başlamış olan Mustafa Kemal Paşa, İngilizlerin Daily Mail Gazetesi’nin muhabiri G. Ward Price’ı aracı yaparak General Harrington’la görüşmek ister. 

Price, Pera Palas’ta yaptığı görüşmeyi hatıralarında şöyle aktarıyor: 

“Mustafa Kemal, yapmak istediği bir teklif için Britanya resmi makamlarıyla nasıl temas edeceğini” bildirmemi rica etti. 

“Bu harpte yanlış cephede savaştık, dedi, eski dostumuz Britanyalılarla asla kavga etmek istemezdik… Biliyoruz, partiyi kaybettik… Anadolu’nun Müttefik Devletler tarafından işgal edileceğini tamamen biliyordum… Bu topraklar üzerindeki bir Britanya idaresinden o kadar hoşnutsuzluk gösterilmemesi gerektir.”

Eğer İngilizler Anadolu için sorumluluk kabul edecek olurlarsa Britanya idaresinde bulunan tecrübeli Türk valileri ile işbirliği halinde çalışmak ihtiyacını duyacaklardır. Böyle bir selahiyet dâhilinde hizmetlerimi arzedebileceğim münasip bir yerin mevcut olup olmayacağını bilmek isterim.
 M.Kemal.

Kaynak: Price'ın Extra-Special Correspondent (Çok Özel Yazışmalar) adlı kitabından (1957, sayfa 104) aktaran Gotthard Jaeschke, Kurtuluş Savaşı ile İlgili İngiliz Belgeleri, Çeviren: Cemal Köprülü, Ankara 1991, Türk Tarih Kurumu Yayınları, s. 98. 6) Aktaran: Rauf Orbay, Yakın Tarihimiz, cilt IV, İstanbul 1962, s. 180.------------------------------------------------------------------------------------------
Videoda, Muharrem Coşkun'un kaynak gösterdiği kitap için Hulki Cevizoğlu: 'Ben o kitabı okudum kitaplarıma da kaynak yaptım, ama sizin bahsettiğiniz paragraf yok' dedi. Muharrem Çoşkun'un bunun üzerine bu konu hakkında kaleme aldığı köşe yazısı ve kitaptan yayınladığı ilgili bölümler için:http://www.haber7.com/televizyon/haber/1009491-hulki-cevizoglu-fena-yanildi

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *