28 Ekim 2013 Pazartesi

Resmi Tarih Yalanlarına Son, Belgeler Konuşuyor

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı Arşivinde bulunan Istiklal Harbi Koleksiyonu’ndaki belgelerde, M. Kemal’in otomobil ve benzinine, hatta gambotların kömürüne varıncaya kadar Osmanlı Harbiye Nezareti tarafından temin edildiği görülmektedir. M. Kemal’in talebi üzerine tüm karargah mensuplarının 3 aylık maaşlarının peşin ödenmesinden başka, ayrıca bir miktar para da verilmiştir. Diyarbekir, Bitlis vs. gibi vilayetlerin bir “müfettiş” olan M. Kemal’in müracaatlarını dikkate almalarını bildiren yazı da dikkat çekicidir. Aslında Sultan Vahidüddin, M. Kemal’i suni bir memuriyetle, yani resmi olarak “müfettiş”, fakat gerçekte Anadolu’daki kıyamı örgütlemek için Samsun’a göndermiştir.

Bunu, “Atatürk’ü Samsun’a Vahdettin Gönderdi (Belgelerle)” başlıklı yazımızda uzun uzadıya anlatmıştık. Esasen buradaki belgeler sözkonusu yazımıza eklenmeliydi, ancak zaten yazı birçok belge ihtiva ediyor, bunların da eklenmesi halinde konu dağılacak ve okuyucuyu da hiç kuşkusuz sıkacaktı. Bu nedenle aşağıdaki belgelere göz attıktan sonra “Atatürk’ü Samsun’a Vahdettin Gönderdi

 (Belgelerle)” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:


Burada 8 adet belge var. Her belgenin altına latinize edilmiş halini de ekledik…
Belge 1 – M. Kemal’in otomobil ve benzin talebi:


Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 2 – M. Kemal’in para talebi:


,
Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 3 – M. Kemal’in istediği paranın verileceğini bildiren yazı:Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 4 – M. Kemal, bir miktar para, en az iki binek otomobil ve tüm karargah mensuplarının 3 aylık maaşlarının peşin verilmesini talep ediyor. Ancak bunlar verildikten üç gün sonra hareket edebileceğini bildiriyor:


Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 5 – M. Kemal kömür talep ediyor:


Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 6 – M. Kemal yine benzin talep ediyor:


Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 7 – Diyarbekir, Bitlis, Mamuretülaziz (Elazığ), Ankara, Kastamonu vilayetlerinin M. Kemal’in müracaatlarını dikkate almaları hususunda 13. Kolordu Kumandanlığına gönderilen yazı:


Belgenin latinize edilmiş hali:


Belge 8 – M. Kemal’in talep ettiği benzinin gönderileceğine dair yazı:


Belgenin latinize edilmiş hali:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *